Gazimestanka 16/7, 37000 Kruševac

SOLIDARNE i POBUNJENE! Marš za ženska prava, solidarnost i mir, Beograd, 8. 3. 2022, 16−19h

5. marta 2022.

Osmi mart je dan kada ustajemo zajedno i pridružujemo se naporima i pobedama hrabrih žena koje već 111 godina te borbe vode na ovim prostorima. Ipak, borba za ženska prava nije završena, i ove godine, solidarno ustajemo za žene koje žive u nepravdi, siromaštvu i nasilju. Zato pozivamo sve građanke i građane da nam se pridruže na protestnom maršu za ženska prava u utorak, 8. marta, u 16 časova, ispred Studentskog kulturnog centra u Beogradu.

IMAMO MNOGO POVODA DA GOVORIMO, MARŠIRAMO I DA SE BUNIMO

Skrećemo pažnju na radna prava žena, na činjenicu da kao žene radimo na niže plaćenim pozicijama i pod nepovoljnijim uslovima, i da često strahujemo od gubitka posla. Ovo je posebno uočljivo kada se radi o samohranim majkama, Romkinjama, ženama s invaliditetom, ženama iz ruralnih područja, lezbejkama, trans ženama i ostalim diskriminisanim grupama.Dok pojedine države Evropske unije smanjuju radno vreme na 6 sati, fabrike u Srbiji su produžile radni dan na 10 ili 12 sati.

Ugrožavanje životne sredine je eskaliralo u korist profita a pod plaštom napretka i otvaranja novih radnih mesta. Legalizuje se otimanje zemlje, vode i vazduha. Žene širom Srbije su preuzele ogromnu odgovornost u borbi za  zdravu životnu sredinu kroz organizaciju skupova i protesta.

Danas se na našem kontinentu vodi još jedan rat, koji vodi u još jednu izbegličku krizu i razaranje. Građanke i građani ovog regiona znaju ko u ratu plaća najveću cenu. Zato izražavamo solidarnost sa ženama i muškarcima Ukrajine, ali i Avganistana, Jemena, Sirije…  Apelujemo da se za sve ove krize nađe mirno i održivo rešenje.

Nasilje prema ženama, a posebno seksualno uznemiravanje i ucenjivanje na poslu se i dalje nedovoljno prijavljuje i procesuira. Nasilje nad ženama u javnom prostoru eskalira, a nasilje u porodici ne jenjava. Žene nemaju ekonomsku nezavisnost niti podršku društva i institucija da se sa njim izbore.

Pandemija je teže je pogodila žene nego muškarce. Obaveze oko dece, starih i bolesnih, ponovo su postale (samo) ženska briga. Teret kućnog rada dramatično se povećao, a žene i muškarci ga ne dele  ravnopravno.

Zbog svih navedenih razloga, pozivamo na osmomartovski marš.

SOLIDARNE I POBUNJENE!

ZA RADNA PRAVA! ZA MIR! PROTIV NASILJA!