Izveštaj o rezultatima humanitarne žurke, 27. maja u kafeu Ex Ponto „Zagrizi za žene i decu žrtve nasilja“

16. avgusta 2019.

U okviru četvrte akcije „Zagrizi za žene i decu žrtve nasilja u porodici“, tokom humanitarne žurke održane 27. maja tekuće godine, sakupile smo 94 200,00 dinara, od čega novčana sredstva čine 36 200,00  dinara, a procenjena vrednost nenovčane podrške iznosi 58 000,00 dinara.

“Zagrizi za žene i decu žrtve nasilja” je akcija nastala u cilju prikupljanja sredstava za osnivanje Fonda za pomoć ženama i deci sa iskustvom nasilja u porodici. Akcija je prvi put održana 2016. i od tada se ustalila kao godišnja žurka, pre svega za prijatelje i prijateljice organizacije, ali i građane i građanke, koji žele da doprinesu borbi protiv nasilja u porodici.

Udruženje žena Peščanik, inače, ove godine obeležava 10 godina postojanja i rada SOS telefona za podršku ženama u situaciji nasilja. Konsultantski tim za podršku je nakon pohađanja obuke koju je realizovalo Autonomni ženski centar, najstariji SOS telefon u zemlji (datira od 93.), prvi poziv primio 09. februara 2009. godine.

Tokom deset godina rada, odgovorile smo na više od 1500 poziva žena i pružile više od 2000 različitih usluga: emocionalnu i psihološku podršku, pravne informacije i, u poslednjih nekoliko godina, u saradnji sa advokatskim kancelarijama i pravno zastupanje žena pred sudom.

U okviru rada na suzbijanju nasilja u porodici, Udruženje žena Peščanik realizovalo je najmanje 50 uličnih akcija, redovno obeležavajući 25. novembar, Međunarodni dan borbe protiv nasilja u porodici, 18. maj Dan sećanja na žrtve femicida. Organizovale smo blizu 50 tribina i najmanje 30 seminara za predstavnice i predstavnike institucija i distribuirale građanima i građankama više do 5000 lifleta i drugog informativnog materijala.