Solidarnost je važna!

29. novembra 2018.

29. novembar je Međunarodni dan braniteljki i branitelja ženskih ljudskih prava, proglašen 2013. godine rezolucijom Ujednjenih nacija[1], kako bi se prepoznali izazovi i napori sa kojima se suočavaju aktivistkinje

i aktivisti koji širom sveta aktivno rade na poboljšanju položaja žena.

Mi, dolepotpisane braniteljke ženskih prava u Srbiji, susrećemo se sa nedostupnošću javnih prostora za realizaciju događaja, ignorisanjem naših predloga, inicijativa i poziva od onih kojima ih upućujemo. Zvaničnici nas ne pozivaju na sastanke, događaje i ne uključuju u javne rasprave. Pokušavaju da fingiraju učešće nevladinog sektora preko podobnih organizacija, odnosno takozvanih vladinih nevladinih. Ne finansiraju usluge koje pružamo ženama koje preživljavaju nasilje u porodici. Ne uvažavaju našu stručnost, znanje i iskustvo. Verbalno nas napadaju i optužuju po oprobanoj matrici iz 90-tih o tobožnjim stranim plaćenicama. Radikalne i ekstremističke grupe nam upućuju pretnje.

Mi, dolepotpisane braniteljke ženskih prava u Srbiji, svakodnevno se borimo sa mizoginijom, rodnim stereotipima, seksualnim nasiljem, pretnjama, neprihvatanjem, nipodaštavanjem naše uloge, našeg rada i našeg aktivizma. Meta napada nismo samo mi, već često i naše porodice i bliža okolina, ne bi li nas obeshrabrili od daljeg delovanja.

“Osnaženo civilno društvo ključna je komponenta demokratskog sistema”, kaže se u Izveštaju o napretku Srbije u procesu evropskih integracija za 2018. i dodaje da organizacije civilnog društva i borci i borkinje za ljudska prava imaju najvažniju ulogu u podizanju svesti o građanskim i političkim pravima, uprkos okruženju koje nije otvoreno za kritiku.

Uprkos okruženju koje nije otvoreno za kritiku, mi dolepotpisane braniteljke ženskih prava u Srbiji, danas, na naš dan, poručujemo da ćemo govoriti još glasnije, da ćemo biti na ulici još češće, da ćemo marširati i uzvikivati parole i slogane za mir i toleranciju, da ćemo se i dalje oblačiti u crno i u dugine boje i biti svih nacionalnosti, da ćemo prozivati institucije za nečinjenje i tražiti odgovornost za nepostupanje po zakonu i da ćemo pomagati jedne drugima i biti solidarne. Solidarnost među ženama je važna! Podržimo braniteljke ženskih ljudskih prava.

Udruženje žena Peščanik, Kruševac

SOS Ženski centar Novi Sad